O lume fara cuvinte
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Westie

+2
laurik
Admin
6 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Westie Empty Westie

Mesaj  Admin Sam Ian 05, 2008 8:46 pm

Westie 8fx4y93
Dupa cum ne indica si numele resei, West Highland White Terrier isi are originea in regiunile inalte din vestul Scotiei (west highland). Acesti catei jucausi si plini de energie erau apreciati pentru pasiunea cu care vanau bursuci, sobolani chiar vulpi!Secole de-a randul, Terrieri existenti in Scotia erau denumiti,pur si simplu, Terrieri scotieni. Dar, din a doua jumatate a secolului al XIX-lea, acestia au inceput sa fie separati in mai multe rase. Aceasta "repartite pe rase" avea la baza criteriul cromatic. Cel mai apropiat stramos al West Highland White Terrierului este considerat a fi Cairn Terrierul. In cuiburile de Cairn Terrier se nasteau frecvent puiutide culoare alba, care erau sacrificati imediat dupa nastere considerandu-se ca acestia erau lipsiti de vitalitate. Insa, in unele regiuni din vestul Scotiei, existauvanatori si crescatori care nu erau de acord cu ideea ca Terrieri albi sa fie exterminati. Astfel, acesti Terrieri au inceput sa fie selectionati sub diferite denumiri regionale.
Joaca...pe primul loc!
Cainii Westie adora sa exploreze in jurul casei si in gradina.Fiecare plimbare este un test si invata din aceasta experienta. In timpul procesului de invatare, Westieul va sti ca un bun furnizor a tot ceea ce ii trebuie. Dragostea si afectiunea, mancarea zilnica si apa sunt doar cateva dintre nevoile de baza ale unui Westie.El se va uita la tine pentru a sti daca face lucrurile bine sau rau. Ca si la copii,procesul de invatare este la inceput lent. Dresajul continuu va reintari ceea ce a invatat deja. Westieul tau va invata curand metode de a-ti atrage atentia, si este foarte inteligent cand este vorba de ate convinge sa-l recompensezi. Este raspunderea ta sa ii canalizezi instinctele naturale spre ceea ce este benefic pentru amandoi.
Westie sunt compacti, caini mici dar puternici, cu o blana alba,latoasa. Au nasuri rotunde si urechi mici, ridicate. Sunt caini increzatori, complet fideli familiei, si sunt foarte buni caini de protectie deoarece sunt permanent alerti si curajosi.Westie sunt caini iubitori si pot sa suporte o joaca mai dura. Westie sunt comanioni extraordinari si parteneri de joaca minunati pentru copii. Pot fi foarte dominanti si cu alti caini si deci trebuie avuta grija la socializarea lor. Vor alerga dupa pisici daca nu sunt obisnuiti cu ele de la o varsta mica.


daca aveti careva westie..aici veti scrie orice in legatura cu el..si pozele se pot pune aici. multumesc!

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  laurik Dum Ian 06, 2008 10:51 pm

Am si eu un westi de 6 luni si pot spune ca este o rasa f zglobie .....sunt super simpatici si jucausi.daca aveti de gand sa va luati sa stiti ca merita cheers

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Roxxy Mier Ian 09, 2008 11:21 am

Laurik, spune-ne mai multe despre rasa, pentru a convinge lumea!! Very Happy
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  laurik Vin Ian 11, 2008 10:51 pm

Am observat ca iubesc f f f mult copiii .Daca ies cu el in parc si vede un copil incepe si se bucura deja numai cand vede un carucior sare in sus Laughing Laughing sunt f inteligenti a invatat imediat toate comenzile fara sa il duc la dresaj .Pt ca e o rasa destul de mica il iau cu mine peste tot si calatoresc f mult I love you nu e greu de ingrijit .Trebuie dus la toaletaj de cateva ori pe an .Din cate stiu pot avea probleme cu urechiile fiind predispusi la otita(de aceea trebuie smuls parul din urechii pt ca retine umezeala inauntru),afectiuni ale pielii,si ficatul mai sensibil.Dar in comparatie cu alte rase are f f putine defecte.....Westie are nevoie de o tunsoare specifica(parul se smulge nu se tunde) cu un instrument special numit COAT-KING.cam atat..........aaaaa si nu prea ii place sa stea singur in casa prea mult timp asa ca daca nu prea stati acasa nu e indicat.

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  laurik Vin Ian 11, 2008 10:56 pm

Westie DSC_7227-1

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  bristol Vin Feb 01, 2008 3:59 pm

Laurik, cine ti-a zis tie ca parul unui westie se smulge cu un coat king?
Westie Coat1
..adica o scena din toaletajul unui westie arata ca in poza de mai sus?! (ignorati rasa cainelui din poza)
Pai ce simplu ar fi asa! Fara durere de mana.. fara bataturi la degete...
Westie se toaleteaza cu un stripping knife
Westie MSFineStripper
...si bineinteles, se smulge parul si cu degetele.
Cu coat king'ul blana westie-ului devine mai ciufulita-lucru care zic eu ca nu se doreste Smile

bristol

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  bristol Vin Feb 01, 2008 6:55 pm

....si al meu westie:

Westie Charlie2

Westie Charlie3

Westie Charlie-1

bristol

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Roxxy Vin Feb 01, 2008 7:42 pm

Foarte frumos.. Razz Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el multi ani de acum inainte... cheers Wink
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  bristol Vin Feb 01, 2008 11:39 pm

Multumesc Smile

bristol

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2008

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Admin Dum Feb 03, 2008 11:53 am

e ff frumos micutul! Very Happy Very Happy

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Westie Empty stripping knife

Mesaj  laurik.l Sam Feb 23, 2008 11:33 am

bristol de unde as putea sa cumpar si eu un stripping knife ?? confused

laurik.l
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  bristol Dum Feb 24, 2008 4:40 pm

poti incerca la pet shopuri, la cabinetele unde se toaleteaza caini..

bristol

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2008

Sus In jos

Westie Empty pisu de bucurie:(

Mesaj  anny Sam Mai 03, 2008 4:26 pm

eu am o problema cu un westie. Am o femela de 11 luni...foarte zglobie si faina. dar, cand se bucura tare (si se intampla destul de des...chiar si cand vede un copil mic ce ii da atentie) face "pisu de bucurie"...ce sa ii fac?

Am mers la veterinar si mi a spus ca nu prea am ce ii face pt moment...doar sa astept sa mai creasca ca se mai stabilizeaza. V.ati confruntat cu asa ceva?

anny
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Roxxy Sam Mai 03, 2008 4:46 pm

Bun venit anny!!! Eu am avut o catelusa, rasa teckel, si facea si ea tot la fel... De fiecare data cand venea cineva facea pisu, de bucurie.. Laughing Acum are 2 ani si jumatate si pot spune ca nu mai face asa ceva oricut de bucuroara ar fi...Nici la varta de un an jumatate nu mai facea...Deci nu ai ce face, decat cum a zis si vetul ei trebuie asteptat sa mai creasca si va invata sa nu isi mai dea drumul la "emotii" asa repede!!! Very Happy Razz De ce nu pui o poza cu fetita ta? sa o vedem si noi...
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Admin Sam Mai 03, 2008 7:30 pm

salut! bine ai venit pe la noi! si eu aveam o catelusa (am lasato la tara) care de meotie ca ridic lesa sa o leg (cand mergeam afara) facea o balta de pipi Rolling Eyes . problema asta o sa se rezolve in timp...desi stiu ca e destul de nasol

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Westie Empty poze

Mesaj  sweetann Mar Mai 20, 2008 10:45 pm

Westie DSC01392
Westie DSC01404

Asta e fetita mea...Smile ...inca netunsa...

sweetann
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Admin Mier Mai 21, 2008 5:02 pm

din pacate nu se vad pozele Sad incearca te rog sa le pui din nou

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Roxxy Mier Mai 21, 2008 8:05 pm

Pozele nu se vad deoarece nu sunt puse corect!!
Mergi pe site-ul www.tinypic.com si uploadeaza acolo pozele la dimensiunea de 640*480 dupa care copiezi codul cu img pentru forumuri!!!
Acum asteptam pozele.. Very Happy
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Westie Empty Westie

Mesaj  nightscr Mier Feb 24, 2010 2:06 pm

Salutare tuturor!!!Sunt posesor de Westie de aproape 4 luni si pot zice ca este cel mai perfect cadou pe care si-l poate face cineva.Se potriveste tuturor:sotii copii,barbati.Ok,am totusi o problema:am trecut pe eukanuba puppy cu entuziasmul specific celui care cumpara un produs de calitate pentru catelusul lui.Am trecut la eukanub datorita faptului ca mancarea pe care o dadeam pana atunci nu avea finalizarea dorita,adica treaba mare era "mare" si urat mirositoaredesi el este mic si nu i se depaseste "cota" de mancare.Deci eukanuba,bucurie, iiieeeeiiii.....dar,treaba mare e tot "mare" si mai mirositoare si NEAGRA!!!!Va rog daca aveti recomandari,va astept!!!!

nightscr
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty salut...

Mesaj  Leon Dum Feb 28, 2010 5:20 pm

de cateva luni sunt si eu posesorul unei cateluse foarte simpatice dar am o problema nu are urechile ridicate poate poate ma ajutati sa aflu si eu dc....

Leon
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty salut

Mesaj  Leon Dum Feb 28, 2010 5:24 pm

Catelusa are aproape un an poate m-ai stiti cazuri

Leon
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty westie

Mesaj  carmen Dum Mar 07, 2010 8:28 pm

salutare,am vazut ca toata lumea isi lauda puiul si mi-am zis''eu,de ce nu?''.Am si eu un westie,un baiat,are 4 luni si un pic si sunt super incantata de el,il iubesc de nu mai pot(fetele mele cu atat mai mult sunt incantate de el).ce vreau eu sa spun este ca l-am luat la 3 luni si din a doua zi de cand era la noi ,el deja isi facea nevoile pe presul lui,in locul stabilit de mine,deci din pdv al inteligentei sunt ''sus''.In rest facem plimbari in parc,se joaca cu alti caini f bn si asculta deja la comanda ''sezi'',''culcat'' si ''asteapta''.il urmaresc de cate ori vrea sa mearga in balcon sa-si faca nevoile si il scot repede afara si dupa ce face ce are de facut e super fericit(stie ca a facut ceva bun).doresc tuturor posesorilor de caini''sa le traiasca'' si sa ii iubiti.paaa

carmen
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  maddy Dum Mar 21, 2010 5:14 pm

salut! @leon
am avut si eu aceasta problema cu westie-ul meu, pe la 8 luni a ridicat urechile pe jumatate, mai apoi a avut o perioada in care varfurile urechilor le dadea pe spate, apoi a ridicat treptat una, iar acum la un an jumatate le-a ridicat pe amandoua. Chiar ma gandeam sa-i cupez urechile, dar veterinarul mi-a spus sa mai asteptam si a avut dreptate. Va ridica singur urechiusele!

maddy
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty am o curiozitate

Mesaj  Melania Mier Mai 19, 2010 7:58 am

Am si eu un westie,si duce cate o bobita in toate colturile apartamentului,....cum sa-mi explic gestul lui?
Intr-una din zile ,in timp ce se juca ,si-a adus aminte ca a ascuns o bobita dupa usa baii....a fugit direct acolo....
e distractiv

Melania
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Am si eu o intrebare

Mesaj  Franci Vin Iul 02, 2010 9:15 am

Buna am primit un catelus westie acum in 17 a facut 3 luni si as avea si eu niste intrebari daca puteti sa ma ajutati . Am fost la vetrinar si a spus ca trebuie tuns chiar daca este foarte mic si chiar nu vreau sa arate caraghios . Dar problem este ca nu sta la pieptanat nu ii place deloc am incercat cu recompense dar nu sta decat atata timp cat am ceva bun in mana cand termina de mancat o ia la fuga .
o alta problema ar fi facutul nevoilor afara de 3 zile il scot in fiecare zi de cateva ori stau cu el cate o ora afara poate mai mult si nu face nimic se tine pana ajunge in casa am incercat si cu servetel/carpa imbibata cu mirosul lui nici asa nu a mers .
Si pentru cei care au aceasta rasa am observat ca sunt foarte jucausi se bucura fff tare cand vad copii dar am observat ca atunci cand se joaca are tendinta sa muste foarte tare am fost muscata de fata de nas incerc sa ii explic ca nu'i voie da asculta 5 minute si dupaia iara incepe sa muste.
As fi recunoscatoare daca miati da niste sfaturi .

Franci
Vizitator


Sus In jos

Westie Empty Re: Westie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum