O lume fara cuvinte
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

4 participan?i

In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  Roxxy Mier Ian 09, 2008 11:30 am

Sincer, cred ca era nevoie de un astfel de topic pentru ca am observat ca multi propietari de caini, mai ales incepatori, se confrunta cu asa ceva!! Very Happy
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  nicoleta Mier Ian 09, 2008 1:34 pm

daca mergi in magazinele de specialitate(pet shop-uri) vei gasi niste covorase speciale unde cateii isi fac nevoile.ele au un miros anume care ii indica catelului ca acela e locul unde trebuie sa si faca nevoile.acest covoras e absorbant,cand face urmatoarea data in casa pe parchet mergi in inmoi covorasul in urina lui si apoi ii asezi covorasul intr un loc pe care il stabilesti tu.in rest in toata casa unde a facut el pipi speli cu apa cu otet ca scoate mirosul,dar sa fii atenta sa nu te vada catelul(are impresia ca e important daca tu cureti dupa el si atunci face din nou).cam asta e.si ziua il tot directionezi catre presul acela chiar si in joaca ca sa fii convinsa ca la observat si data viitoare va merge acolo.de cate ori va face pisu la pres tu l vei lauda,il vei mangaia si il vei recompensa de fiecare data diferit(ori cu mancare,ori cu o jucarie preferata,ori te joci mai mult cu el ii acorzi atentie mai multaca de obicei).daca hotarasti ca ai trecut de etapa cu presu si vrei sa faca afara....trebuie sa l scoti periodic,dupa ce se trezeste,dupa ce mananca si de fiecare data cand face afara il vei recompensa!pana nu face doar afara e indicat sa nu desfiintezi presul din casa pt ca el e mic si ii trebuie des sa faca pipi.trebuie sa ai rabdare si vointa si sa l recompensezi.va invata!

nicoleta

Mesaje : 15
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  Roxxy Mier Ian 09, 2008 9:03 pm

Am auzit si eu de aceste covorase absorbante si vreau si eu sa le folosesc (la momentul potrivit), ele sunt excelente pentru perioada in care catelul face vaccinurile si nu are voie sa iasa din casa... Insa am si eu o intrebare?? Unde este cel mai bun loc pentru a fi pus acest covoras?? Eu m-am gandit sa il pun la toaleta dar cum puiutul o sa fie mic, mi-e teama ca nu o sa ajunga pana la el la timp (ma refeream ca poate e distanta prea mare din dormitor pana la toaleta, cu toate ca le desparte numai holul)...Pe balcon nu prea as vrea sa il pun pentru ca e foarte cald... unde l-as putea pune ca sa fie cat mai accesibil pentru pui?? Si inca o intrebare: la cat timp trebuie inlocuit un covaras cu celalalt?? Smile
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  nicoleta Joi Ian 10, 2008 10:41 am

presul trebuie pus intr un loc accesibil catelului,sa ajunga repede la el,sa nu fie intr un loc ascuns...pe un hol....in coltul camerei,undeva unde catelul sa aibe acces nelimitat si in orice moment.presurile se inlocuiesc la cateva zile....depinde cat de folosit e Smile

nicoleta

Mesaje : 15
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  laurik Vin Ian 11, 2008 10:26 pm

Eu mi-am invatat puiutul sa faca la baie ,il ducem tot timpul si il lasam un minut singur timp in care el isi facea nevile,am zis ca e mic si il invat mai tarziu sa faca afara.Pe la 6 luni imi faceam griji ca il plimbam de 3 ori pe zi si puteam sa stau si 3 ore afara ca el se tinea si cand intra in casa fuga la baie affraid Dar de 3 zile a inceput sa ridice piciorusul si nu mai face deloc in casa ,si-a dat seama singur fara sa il cert........asa ca m-a scapat de facut curat toata ziua dupa el cheers cheers

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  Admin Vin Ian 11, 2008 10:42 pm

ce noroc ai avut tu micutul tau Very Happy Razz

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  Admin Vin Ian 25, 2008 7:48 pm

Cum ne invatam cainele sa nu isi mai faca nevoile in casa?


Captivitatea
Cand nu puteti sa va supravegheati catelul tot timpul, el trebuie sa fie tinut intr-un loc inchis, destul de mic pentru ca el sa nu isi doreasca sa faca nevoile acolo. Locul trebuie sa fie suficient de mare cat sa stea confortabil in picioare, sa stea intins si sa poate sa se intoarca. Acest loc ar putea fi o cusca de transport, o portiune din baie sau din spalatorie imprejmuita cu cutii sau un fel de tarc. Daca puiul a petrecut mai multe ore in captivitate, atunci cand ii dati drumul, duceti-l direct la locul de facut nevoi si laudati-l atunci cand el isi face treburile.

Ups!!!!
In cazul in care catelul si-a facut nevoile in casa, nu va ingrijorati, si mai ales nu va enervati, acest lucru face parte in mod normal din procesul de invatare.
atunci cand il prindeti in timpul procesului de eliminare, faceti ceva sa il intrerupeti, cum ar fi un sunet ascutit (aveti grija sa nu il speriati). Duceti-l imediat la locul stabilit dinainte, laudati-l daca termina de facut nevoile acolo
Nu il pedepsiti pentru ca si-a facut nevoile in casa. Daca gasiti un loc murdar, este prea tarziu pentru a-i administra o corectie. Nu ziceti nimic, curatati locul, preferabil fara ca el sa observe acest lucru. Daca il duceti sa miroasa locul cu pricina, daca il certati, sau daca il pedepsiti in alt mod, acest lucru nu ii va provoca catelului dvs decat frica sau ii va fi greu sa isi faca nevoile in prezenta dvs. Animalele nu inteleg pedepsele dupa ce s-a consumat fapta, chiar daca aceasta intervine doar la cateva secunde dupa. Pedeapsa nu va face decat sa inrautateasca lucrurile
Curatarea zonelor murdare este un lucru foarte important, deoarece cateii sunt atrasi de zonele murdare care miros a urina sau caca si continua sa isi faca nevoile in astfel de locuri

Este foarte important sa folositi procedurile de supravegheare si captivitate enuntate mai sus pentru a minimaliza numarul de accidente. Daca ii permiteti catelului sa isi faca nevoile in mod frecvent in casa, va fi confuz asupra locului unde ar trebui sa isi faca nevoile si astfel se va prelungi perioada programului de dresaj in casa.

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara? Empty Re: Cum invatam cainii sa isi faca nevoile afara?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum