O lume fara cuvinte
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Calatoria cu animale de companie

3 participan?i

In jos

Calatoria cu animale de companie Empty Calatoria cu animale de companie

Mesaj  laurik Dum Ian 06, 2008 10:57 pm

Cred ca e nevoie de un astfel de topic ,avand in vedere ca f multa lume calatoreste cu animalele de companie. Si nu e chiar asa simplu avand in vedere toate restrictiile care se impun. Shocked

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

Calatoria cu animale de companie Empty Re: Calatoria cu animale de companie

Mesaj  Admin Lun Ian 07, 2008 8:42 pm

foarte bun subiectul..chiar nu m-am gandit la asa ceva Very Happy ..flafy in timpul "calatoriei" adica cand mergem la tara timp de 4 ore..tot sare pe toate gemurile..sa se uite afara...doar la intoarcere sta si doarme..jesy in schimb se pune frumos pe bancheta sau la mine in brate si sta..nu neaparat doarme..e destul de bine..Am avut mai de mult un caine..caruia ii era rau oe masina..si la fiecare 30 de km vomta pale ..se enerva tata de numa pe el..si din acel motiv l-am lasat la tara...niciodata nu am fost intr-o excursie cu catelusii mei.. Crying or Very sad ..
am cateva reguli pe care ar trebuie sa le respecte un caine atunci cand merge cu masina:
a) cainele trebuie sa stea pe bancheta din spate; nu il tine in brate si nu-l lasa la luneta. in cazul in care franeziputernic exista riscul sa fie strivit sau zvarlit prin parbriz
b) nu incerca sa-l transporti in portbagaj;
c) nu-l lega si nu-l aseza la soare pentru ca exista riscul major de a face insolatie;
d) in cazul in care mergi cu geamul deschis,nu permite cainelui sa scoata capul pe geam,deoarece se poate imbolnavi;totodata, exista riscul ca acesta sa alunece pe geam, mai ales daca aveti un caine de talie mica;
e) atunci cand opresti, asigura-te ca nu exista riscul unor accidente; opreste autoturismul in locuri special amenajate, iar daca acest lucru nu este posibil, pune lesa cainelui.
f) asigura-te ca ai intotdeauna la indemana castronelul cainelui si sticla cu apa;
g) atunci cand este foarte cald si esti nevoit sa lasi cainele in masina, chiar daca plecati numai pentru cateva minute, lasa-i geamul deschis cativa centimetri, pentru ca sa poata intra aer;
Bagajul tau este gata,dar poti spune acelasi lucru despre cel al cainelui? Te-ai gandit vreodata ca si cainele ar trebui sa aibe propria valiza? In mod obligatoriu aceasta ar trebui sa contina:
1. carnetul de sanatate;
2.bol de apa si mancare;
3.mancarea lui zilnica;
4.medicamentele;
5.lesa si zgarda;
6.hainuta de ploaie;
7.jucaria preferata;
8.paturica;
9.botnita

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Calatoria cu animale de companie Empty Re: Calatoria cu animale de companie

Mesaj  nicoleta Mar Ian 08, 2008 12:58 pm

catelusa mea vine cu mine in vacanta....doar la mare nu am duso pt ca shih tzu este un caine care nu suporta foarte bine caldura si nu este indicat sa l tii mult in soare,cu atat mai putin la orele pranzului,dar in rest oriunde merg ea vine cu mine.ii place foarte mult sa se plimbe cu masina.la mine am intotdeauna apa,mancare,carnetul ei de sanatate si alte lucrusoare care imi sunt necesare.intotdeauna sun la pensiuni sa mi fac rezervare si spun ca am catel si n am avut probleme,m-au primit peste tot.anul acesta vom merge in austria si Dolly va veni cu mine,va fi prima ei iesire din tara. Smile

nicoleta

Mesaje : 15
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Calatoria cu animale de companie Empty Re: Calatoria cu animale de companie

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2008 4:46 pm

ce frumos..o sa se laude si ea la alti catei ca a iesit din tara Very Happy ..la mare nu ai duso pt binele ei., nu din nepasare.felicitari pt ceea ce faci pt catelusa ta! asa ar trebui sa fie orice stapan!!!

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

Calatoria cu animale de companie Empty Re: Calatoria cu animale de companie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum