O lume fara cuvinte
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

4 participan?i

In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  nicoleta Dum Ian 06, 2008 9:18 pm

-un caine aude de 4-6 ori mai tare decat omul
-vazul este cel mai putin dezvoltat dintre toate simturile catelului
-un catelus creste de 12 ori mai repede decat un bebelas
-catelusii cresc mai repede in somn
-un catelus sanatos este agil,are blanita lucioasa,ochii vioi si digestia buna
-purecii traiesc in general in imprejurimi si nu pe caini,iar saliva purecilor determina o puternica alergie(motivul pt care cateii se scarpina)
-la o temperatura de 30 de grade un caine lasat in masina risca sa faca insolatie
-un caine nu trebuie lasat niciodata sa stea cu capul la geamul deschis al masinii in timpul mersului,pt ca risca sa faca conjunctivita
-catelul trebuie sa invete ca ramasul singur acasa nu este o pedeapsa ci un fapt real
catelusii adora jucariile
-o gama variata de jucarii va va ajuta sa distrageti atentia catelului de la pantofi si mobila
-mirosul este cel mai dezvoltat si specializat dintre toate simturile cainelui
-auzul se afla pe locul doi in ierarhia acuitatilor senzoriale
-se apreciaza ca vederea cainelui este rudimentara,culorile distinse fiind cele de baza,necompuse:rosu,galben,albastru,verde.
-cainii pot distinge figuri geometrice:cercul,patratul,pentagonul si hexagonul
-cainele poate distinge gustul de dulce,acru,amar si sarat.
-pe timp de iarna dupa o plimbare,trebuie spalate neaparat labutele catelului cu apa calduta pt ca sarea si produsele chimice care sunt imprastiate pe jos pt a topi gheata pot provoca rani grave catelului.perinutele labutelor trebuie unse periodic cu vit A uleioasa sau alta creama(f indicata e crema de galbenele) Wink

nicoleta

Mesaje : 15
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  Roxxy Dum Ian 06, 2008 9:45 pm

Foarte interesant! Wink Am aflat lucruri pe care nu la stiam.... Very Happy
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  laurik Dum Ian 06, 2008 10:44 pm

Felicitari pentru sait!!! flower flower flower

laurik

Mesaje : 14
Data de înscriere : 05/01/2008

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  nicoleta Mar Ian 08, 2008 1:31 pm

1. Eu traiesc intre 10 si 15 ani. Fiecare despartire de tine este pentru mine o suferinta. Gandeste-te la asta inainte sa ma iei.

2. Da-mi timp sa inteleg ce vrei de la mine.

3. Da-mi incredere, traiesc din ea.

4. Nu te supara prea mult pe mine si nu ma inchide ca pedeapsa.Tu ai munca ta, prietenii si distractiile. Eu te am numai pe tine.

5. Vorbeste cu mine din cand in cand.

6. Invata sa ma tratezi asa cum trebuie. Nu am sa uit niciodata.

7. Inainte sa ma bati gandeste-te ca mandibulele mele ar putea foarte usor sa distruga oasele mainilor tale si totusi nu le folosesc.

8. Inainte sa ma faci "inutil", "prost" sau "incapatanat" cand imi ceri sa fac ceva ,gandeste-te ca poate mancarea mi-a facut rau, ca am stat prea mult timp la soare sau ca inima mea e obosita.

9. Ocupa-te de mine cand o sa fiu batran.........si tu o sa fi odata.

10. Vreau sa fi langa mine cand o sa vina acea perioada dificila.Nu spune niciodata "nu pot sa suport" sau "sa se intample cand eu nu o sa fiu prezent".Totul va fi mai usor pentru mine daca tu o sa fii prezent

nicoleta

Mesaje : 15
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  Admin Mar Ian 08, 2008 4:41 pm

asta e chiar tare! felictari!!

Admin
Admin

Mesaje : 51
Data de înscriere : 04/01/2008

https://faracuvinte.forumgratuit.ro

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  Roxxy Mier Ian 09, 2008 11:15 am

nicoleta a scris:1. Eu traiesc intre 10 si 15 ani. Fiecare despartire de tine este pentru mine o suferinta. Gandeste-te la asta inainte sa ma iei.

2. Da-mi timp sa inteleg ce vrei de la mine.

3. Da-mi incredere, traiesc din ea.

4. Nu te supara prea mult pe mine si nu ma inchide ca pedeapsa.Tu ai munca ta, prietenii si distractiile. Eu te am numai pe tine.

5. Vorbeste cu mine din cand in cand.
Very Happy Razz I love you I love you cheers cheers
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  Roxxy Mar Feb 05, 2008 4:04 pm

Rugaciunea unui caine

Fii bland cu mine, stapane iubit, fiindca nici o inima din lume nu e mai recunoscatoare pentru tandrete decat inima mea iubitoare.

Nu-mi supune spiritul cu nuiaua, caci iti voi linge mana intre lovituri, rabdarea si intelegerea ta ma vor invata mult mai repede lucrurile ce mi le ceri.

Vorbeste-mi des, caci vocea ta e cea mai dulce muzica, dupa cum stii din salbaticul meu dat din codita cand pasii tai cad asupra urechii mele in asteptare.

Cand e frig si ud afara, te rog ia-ma inauntru... pentru ca sunt un animal domestic acum, si nu mai sunt obisnuit cu conditii grele... si nu cer mai mare onoare decat privilegiul de a sta la picioarele tale langa vatra... fiindca tu esti Dumezeul meu, iar eu sunt supusul tau devotat.

Fa ca vasul meu sa fie mereu umplut cu apa proaspata, caci desi nu iti voi reprosa niciodata daca e uscat, eu nu iti pot spune cand sufar de sete. Hraneste-ma cu mancare curata ca sa fiu in putere, sa pot zburda, sa ma pot juca, si sa-ti fac pe plac, sa-ti pot merge alaturi si sa fiu in alerta, pregatit si dornic de a te proteja cu viata mea, daca a ta ar fi vreodata in pericol.

Si, iubite stapan, daca Marele Stapan va crede de cuviinta sa ma slabeasca de sanatate sau vedere, nu ma indeparta de tine. Mai degraba tine-ma cu blandete in bratele tale, cand maini pricepute imi vor darui recompensa marinimoasa a odihnei vesnice... si te voi parasi stiind cu ultimul meu rasuflet ca soarta mea a fost mereu sigura in mainile tale.

Nu-ti aminti de mine cu lacrimi in ochi... in schimb cu inima vesela. Daca alegi sa-mi umpli patutul, nu simti vina, nu ma vei fi tradat. Iubeste pe altul cum m-ai iubit dintotdeauna pe mine... iar el te va iubi la randu-i cum te-am iubit eu mereu.
Sad Sad
Roxxy
Roxxy

Mesaje : 41
Data de înscriere : 04/01/2008
Varsta : 32
Localizare : Caracal

Sus In jos

despre prietenii nostrii "fara cuvinte" Empty Re: despre prietenii nostrii "fara cuvinte"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum